Jdi na obsah Jdi na menu

Výlet mladých hasičů - Prášily

Ve dnech 17.8. a 18.8. jsme společně s kolegy z SDH Žichovice vyrazili na výlet na Šumavu, konkrétně do Prášil. Sraz byl ráno v Sušici, odkud jsme odjeli autobusem přímo do Prášil. Zde jsme se ubytovali v ubytovně Rota. Protože se jedná o původní stavbu roty bývalé pohraniční stráže, byl tento pobyt pojat podobně, a to s lehkým vojenským režimem. Prvním úkolem dítek bylo připravit postel do funkčního stavu, včetně pravého vojenského spacáku. To byla obtížná práce i pro některé vedoucí, jelikož se bohužel s touto "věcí" setkali poprvé v životě... 

Po zabydlení jsme výšlapem vyrazili vzhůru na Poledník. Zde jsme koukli do kraje, posvačili a zamířili opět do Prášil, kde na nás čekali členové Informační strážní služby, kteří si pro nás přichystali výklad o jejich činnosti. Na závěr této přednášky byl každý člen svezen jejich novou Tatrovkou. Lehce znaveni, ale stále naživu jsme odkráčeli směrem k naší Rotě. Po cca 20 kilometrové procházce jsme si z pozic vedoucích mysleli, že dětičky v životě nebudou chtít slyšet slovo turistika. Opak byl ale pravdou. Ani ne 20 minut stačilo mladým na regeneraci a dožadovali se přístupu na krásné multifunkční hřiště, vedle Roty. Jen s údivem jsme pozorovali, kde Ti nejmenší berou tolik energie... 

Začalo se stmívat a byl čas na zaslouženou večeři. Dvorní kuchař, strejda Vašek, nám nachystal opečené buřty. Jakmile děti strávili, zahájili jsme večerní bojovou hru s názvem: Mrtvá schránka. Úkolem mladých bylo přejít střeženou státní hranici. Tu hlídal nebezpečný člen pohraniční stráže, který měl, mimo jiné, ve své výbavě i zbraň a pouta. Jestliže se dětem podařilo toto střežené pásmo přejít, vyzvedli si z Mrtvé schránky pokyny, které museli dopravit k vysílačce. Ta byla ukryta v rozbořeném kostele v centru Prášil. Odtud se tedy spojili s centrálou SIRIUS, která jim sdělila přesné souřadnice. Všechny tři skupiny mladých odbojářů splnilo úkol dokonale a na základně všech zjištěných indicií se jim podařilo úspěšně vyluštit celou zprávu. Pak už jen následovala večerka a tolik zasloužený odpočinek. 

Druhý den ráno, po rozcvičce a vydatné snídani, jsme odkráčeli do místního archeoparku Keltoi. Zde si děti, mimo jiné, také mohli zhotovit dobové mince, upéct obilné placky nebo si zkusit jak se v této době bojovalo. Nechyběl samozřejmě odborný výklad o tomto období. Z parku jsme se šli naobědvat zpět na Rotu. Po zažití výborných špaget nás čekal odjezd autobusem do Vlčince na Srní. I když nás trochu tížil čas, tak i přesto se nám dostalo záživné přednášky o životě vlků, které jsme viděli i naživo.

Doufejme, že se všem zúčastněným výlet líbil, a že se snad podařilo rozšířit jejich obzory vědomostí a poznatků.  

Zde se ještě můžete podívat na některá videa a fotogalerii z obou dnů. 

 

Náhledy fotografií ze složky Výlet MH Prášily

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

bezva

(Martina, 20. 8. 2016 20:03)

(Y) Super děcka budou mít na co vzpomínat :-)